Від особистих драм до суспільних викликів: «Народжена Cяяти», «За Гранню Прощання», «Банк в Облозі», «Боєць у Клітці», «Повернення Короля: Падіння й Сходження Елвіса Преслі».
Від реальності до вигадки: «Я – вбивця», «Лінкольн Для Адвоката», «На її Місці», «Ґандам: Реквієм за Помстою», «Територія», «Часовий Зріз», «Чоловік, Який Любив НЛО».
Список ключових подій в Україні та світі на сьогодні
96 – Марк Кокцей Нерва (Marcus Cocceius Nerva) проголошений римським імператором після вбивства Доміціана (Titus Flavius Domitianus)
1502 – Христофор Колумб під час свого четвертого плавання в Новий світ здійснив висадку на острові Коста-Рика
1640 – у Києві розпочав роботу церковний собор, який затвердив катехізис, яким протягом століть послуговувалась православна церква
1714 – до Лондона прибув Георг — новий король Великої Британії з династії Віндзорів.
1851 – у США вийшов перший примірник газети «New York Daily Times», котра подає «всі новини, варті бути надрукованими». Слово «Daily» (щоденний) було вилучено з назви газети через 6 років. Сьогодні це медіаконгломерат, до якого входять не лише друковані видання, але й радіо- і телеканали, кабельні телемережі та інтернет-сайти.
1886 – французький поет Жан Мореас опублікував у газеті «Ле Фігаро» статтю, яка стала маніфестом літераторів-символістів. Самі терміни «символіст» і «символізм» були запропоновані у статті навзамін терміну «декадент», який раніше застосовували для характеристики творчості Бодлера, Малларме та інших представників символізму.
1901 – Митрополитом Андреєм Шептицьким було освячено церкву Святої Трійці в Білому Камені.
1918 – в Королівстві Іспанія засновано футбольний клуб «Валенсія».
1929 – на Запорізькому заводі «Комунар» випущений перший український комбайн.
1934 – Радянський Союз вступив до Ліги Націй і став її 59-м членом. На прийнятті СРСР особливо наполягала Французька республіка. За це рішення проголосували 38 країн, проти — 3, утрималися — 4, не брали участі в голосуванні — 7. Через 5 років, після нападу на Фінляндію, СРСР виключили з Ліги Націй.
1941 – радянські війська знищили київські мости через Дніпро під час свого відступу у ході Німецько-радянської війни.
1944 – вийшла у світ книга «Шлях до рабства» Фрідріха Гаєка, яка стала однією з найвпливовіших книг століття.
1965 – острів Хортиця у Запоріжжі оголошений державним заповідником.
1973 – до ООН прийняті Федеративна Республіка Німеччини і Німецька Демократична Республіка.
1980 – на радянському космічному кораблі «Союз-38» уперше в космос полетів представник неєвропейської раси — темношкірий кубинець Арнальдо Тамайо Мендес.
1997 – зареєстровано домен Google.com
Народилися
Видатні постаті, що народились сьогодні
53 – (Марк Ульпій) Траян, римський імператор з 98 року, перший з «усиновлених» імператорів і перший імператор родом з провінції; за часів його правління Римська імперія досягла найбільших розмірів, за що в 114 році Траян отримав від сенату титул Optimus «найкращий».
1759 – Іван Рижський, філософ, логік і мовознавець, перший ректор Харківського університету.
1819 – Фуко Жан Бернар Леон, французький фізик; у 1851 році здійснив дослід з маятником, котрий підтвердив факт добового обертання Землі.
1899 – Іда Камінська, польська актриса єврейського походження, номінант на премію «Оскар» в 1966 році.
1905 – Грета Гарбо (Грета Ловіса Густафссон), шведська кіноактриса («Сага про Ієста Берлінга», «Анна Кареніна», «Мата Харі», «Дволика жінка»), одна з найзнаменитіших постатей в кінематографі XX століття.
1907 – Едвін Маттісон Макміллан, американський фізик, лавреат Нобелівської премії з хімії (1951); синтезував трансуранові елементи нептуній-239 (1940) і плутоній-239 (1941).
1929 – Алла Горська, українська художниця і громадська діячка, учасниця правозахисного руху 60-х років в Україні.
1949 – Пітер Шилтон, англійський футбольний воротар, 125 разів захищав ворота збірної Англії («найзнаменитіший» із пропущених голів — від Марадони на чемпіонаті світу 1986, забитий рукою).
1950 – Дерріл Сіттлер, канадський хокеїст; у 1976 році встановив рекорд НХЛ — 10 очок (6 голів + 4 результативні передачі) в одній грі, не побитий і досі.
1962 – В’ячеслав Хруслов, український футболіст і тренер, чемпіон і володар Кубка України.
1965 – Станіслав Войтович, засновник та президент українського виробничо-торгового холдингу «ТЕРРА ФУД».
1973 – Олена Говорова, українська легкоатлетка, бронзовий призер Олімпійських ігор (2000).
1993 – Олександр Кукурба, офіцер Повітряних сил Збройних Сил України, учасник російсько-української війни. Герой України (2022).
2003 – Ейдан Галлахер, американський актор, екологічний активіст і музикант.
Померли
Пам'ятні прощання: ті, хто пішов з життя сьогодні
1598 – Тойотомі Хідейосі, самурайський полководець, об'єднувач Японії.
1877 – Осип Бодянський, український історик, філолог, перекладач. Видав «Літопис Самовидця», опублікував у Москві «Реєстр Війська Запорозького», «Історію Русів».
1907 – Харитон Платонов, український живописець, викладач Київської Рисувальної школи, відомої також як «школа Мурашка».
1946 – Олександр Шумський, український радянський діяч часів українізації, убитий агентами НКВС.
1967 – Джон Дуглас Кокрофт, англійський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики.
Яке сьогодні свято в Україні та у світі? Дізнайтеся про всі національні, професійні та релігійні свята на 9 червня. День працівників легкої промисловості
Яке сьогодні свято в Україні та у світі? Дізнайтеся про всі національні, професійні та релігійні свята на 7 червня. Всесвітній день продовольчої безпеки: ООН