📚✨ Всеволод Нестайко: Голос Дитячої Літератури

Засновник жанру дитячого детективу в українській літературі

📚✨ Всеволод Нестайко: Голос Дитячої Літератури
Всеволод Нестайко: Голос Дитячої Літератури
🧙
Українська література має свого справжнього мага пригод та фантазії — Всеволода Нестайка.

Його ім'я відоме багатьом ще з дитинства завдяки неперевершеній здатності розповідати неймовірні історії, які зачаровують читачів будь-якого віку.

Ця стаття присвячена творчості Всеволода Нестайка з нагоди річниці його народження.


Біографія та Дитинство

Всеволод Зіновійович Нестайко – відомий український письменник, автор численних дитячих книг і оповідань, чия біографія та дитинство мали великий вплив на його літературну творчість. Він народився в родині з цікавою історією.

Всеволод Нестайко
Всеволод Нестайко Фото: УІНП
👶
Нестайко народився 30 січня 1930 року в місті Бердичів, що розташоване в Житомирській області України.

Всеволод Нестайко мав у своєму роду по батьківській лінії три покоління греко-католицьких священників. Його прапрадід, прадід і дід були священнослужителями. Теодор Нестайко був священник в Отинії, його батько Порфирій – у селі Скопівка на Коломийщині, де й зараз є його могила. А дід Денис (Діонисій) Нестайко служив у Бучачі, був бучацьким деканом УГКЦ та відомим діячем у громаді.

Батько, Зіновій Нестайко, був колишнім січовим стрільцем та учасником Української Галицької армії. Пізніше він переїхав (під впливом радянської пропаганди, повірив в успіхи українізації) із Західної України до УРСР, де став жертвою репресій і був арештований у 1933 році, коли Всеволоду було 3 роки. Він був арештований чекістами. Всеволод має мінливі спогади про свого батька, але запам'ятав його перед арештом, коли отримав від нього цукерки.

Після смерті батька, родина переїхала до Києва, де мати Всеволода працювала викладачкою і родина проживала у приміщенні школи.

Мати Всеволода працювала викладачкою російської мови та літератури до війни, а потім вступила до сестер милосердя в російській армії.

Мама Марія Іванівна Нестайко (нижній ряд праворуч)
Мама Марія Іванівна Нестайко (нижній ряд праворуч) Фото:Biblio - Kinder

У своєму дитинстві Всеволод разом з другом читав книги та мріяв стати капітаном далекого плавання. Однак через проблеми зі зором, нездатність розрізняти зелений та червоний кольори, ця мрія залишилася нереалізованою.

Зеновій і Марія Нестайко з донькою Ольгою - старшою сестрою Всеволода.
Зеновій і Марія Нестайко з донькою Ольгою - старшою сестрою Всеволода Фото: gk-press.if.ua

Після закінчення десятирічки Нестайко вступив на факультет слов'янської філології Київського університету.

По завершенню навчання Всеволод працював у різних редакціях. З 1956 по 1987 рік очолював редакцію у видавництві "Веселка". І саме в цей період він активно розпочав свою літературну кар'єру, видаючи свою дебютну книгу "Шурка і Шурко" в 1956 році, що позначило початок його успішного літературного шляху.

Всього у Всеволода Нестайка понад 60 творів, включаючи оповідання, повісті, казки та п'єси. Деякі з його книг були екранізовані та отримали велику популярність не тільки в Україні.

💭
В родині Нестайків розмовляли російською, але Всеволода віддали в українську школу з метою, щоб він знав мову свого батька.

Невідомі Факти з Кар'єри

Поза літературною діяльністю, Всеволод мав успіх у різних сферах, де був:

  1. Перекладачем: Нестайко був хорошим перекладачем і допомагав українським читачам познайомитися з творчістю видатних авторів, таких як Карло Колоді, Джанні Родарі, Астрід Ліндґрен та інших.
  2. Редактором: Нестайко відіграв ключову роль, очолюючи редакцію видавництва "Веселка" протягом тривалого періоду з 1956 по 1987 рік. Під його керівництвом видавалися книги різних авторів, що сприяло розвитку української дитячої літератури.
  3. Громадським діячем: Нестайко активно підтримував розвиток української дитячої літератури та культури. Він був членом Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України. Своєю активною діяльністю в організації конкурсів, фестивалів, виставок та зустрічей, він популяризував українську дитячу літературу та сприяв її розвитку. Він також очолював Всеукраїнський дитячий фонд імені Всеволода Нестайка, що надавав підтримку талановитим дітям та молодим письменникам.
👉
Всеволод Нестайко відзначався не лише як видатний письменник, але і як впливова постать, що сприяла розвитку дитячої літератури в Україні та зробила значущий внесок в українську культуру.

Творча Спадщина

Всеволод Нестайко – український письменник, який протягом півстоліття писав винятково для дітей. Його твори стали класикою дитячої літератури, мають велику популярність, перекладені багатьма мовами та мають загальний наклад понад 2 мільйони примірників.

👉
Один із найвідоміших творів Нестайка – це трилогія "Тореадори з Васюківки" увійшла до Почесного списку ім. Андерсена як одна з найвидатніших дитячих книг у світі. Ця трилогія розповідає про пригоди дітей й має гострий сатиричний погляд на дорослий світ.

Окрім трилогії "Тореадори з Васюківки", він подарував своїм читачам інші чудові твори, такі як "В Країні Сонячних Зайчиків", "Незвичайні пригоди у лісовій школі", "Ковалі Щастя, або Новорічний детектив" та багато інших.

Творчість Нестайка вражає своєю добротою і позитивним ставленням до життя. Його оповідання і повісті вдало поєднують реалізм і фантастику, створюючи неперевершені образи та ситуації, які приносять радість і захоплення.

Завдяки такій різноманітній та дивовижний творчій спадщині, Всеволод Нестайко заслужено вважається одним з найкращих письменників для дітей в історії української літератури.

Таємниці Життя

Всеволод Нестайко не тільки був видатним письменником, але і мав цікаве та незвичайне життя, яке вплинуло на його творчість. Ось декілька цікавих фактів з його життя:

  1. Народження на книжковій хвилі: За сімейною легендою, Всеволод Нестайко з'явився на світ, коли його мати читала роман Еріха Марії Ремарка. Акушерка потім сказала: "Мадам, схоже, у вас народився майбутній письменник."
  2. Незвичайні спроби стати дорослим: У своїй дитячій уяві Всеволод використовував незвичайні методи для збільшення свого зросту. Він намагався вирости, прив'язуючи важкі предмети до ніг (він прив'язував до одної ноги важку праску, до другої – цеглину, хапався за верхню планку одвірка і висів, поки вистачало сил, намагаючись витягти своє тіло) та стоячи під дощем (якось однокласник йому розповів, що від дощу все росте, тому Нестайко довго простоював під дощем).
  3. Випробування війною та репресіями: Нестайко пережив тяжкі часи війни та репресій. Він втратив батька, який служив у Українській Галицькій армії та був вбитий за звинуваченням у шпигунстві. Нестайко чудом уникнув смерті від німецьких солдатів і вибуху снаряда.
  4. Заборонений твір: "Тореадори з Васюківки" Всеволода Нестайка, написане в 1963 році, було екранізовано на Харківській кіностудії у 1965 році режисером Корнелієм Зелікіним. Цей фільм виграв Гран-прі на Мюнхенському фестивалі телефільмів для молоді у 1968 році та головну премію на фестивалі в Австралії у 1969. Фільм "Тореадори з Васюківки" був показаний у 72 країнах, але не в "совку". Причина полягала в тому, що у "совку" вважали, що він неправильно зображує радянську дійсність та що його герої не відповідають образу ідеальних піонерів.
👀
Всеволод Нестайко майстерно поєднував реальні події, місця та людей зі свого життя з фантастичними елементами у своїх оповіданнях та повістях, створюючи унікальний світ своїх творів.

Усе в житті Всеволода Нестайка було надзвичайним. Він був видатним письменником, перекладачем, редактором, педагогом та громадським діячем.

Всеволод Нестайко став справжнім магом пригод та фантазії, подарувавши світу неймовірні історії, які зачаровують читачів будь-якого віку.

Всеволод Нестайко
Всеволод Нестайко Фото: УІНП

Його унікальний стиль та глибокий зміст творів залишають незабутні враження, а його доброта та світлий погляд на життя надихають на добрі справи та віру в краще майбутнє.

Завдяки Всеволоду Нестайку, українські книги для дітей стали відомими у всьому світі, а його твори залишаються популярними й зараз.

Всеволод Нестайко помер 16 серпня 2014 року і був похований на Байковому кладовищі у Києві. Під час похорону сотні киян прийшли з дзеркальцями, щоб віддати останню шану улюбленому письменнику, відображаючи сонячні зайчики.

Ви успішно зареєструвалися!

Ласкаво просимо знову! Ви успішно увійшли.

Ви успішно підписалися на Шуфляда.

Перевірте вашу електронну пошту, ми відправили посилання для входу.

Ваші платіжні дані успішно оновлено.

Ваші платіжні дані не були оновлені.