19 грудня: які сьогодні свята та памʼятні дати
Яке сьогодні свято в Україні та у світі. 19 грудня свято відзначають у різних країнах - де і що зустрічають сьогодні. День адвокатури
Чому 2025 рік – це рік Змії? Дізнайтеся, як працює 60-річний цикл східного календаря, де кожен рік пов'язаний із тваринами, стихіями та їхнім порядком.
Східний календар, або китайський, побудований на 12-річному циклі, де кожен рік асоціюється з однією з дванадцяти тварин.
Нижче розповідаємо, як працює цей календар, за яким принципом визначають символ року і який рік настає за його підрахунками.
Східний календар бере свій початок за династії Шан (16–11 ст. до н.е.), коли вперше використовували місячні цикли для вимірювання часу. Сучасна форма календаря була затверджена за династії Хань (202 р. до н.е. – 220 р. н.е.), коли його вдосконалили, додавши поєднання місячних і сонячних циклів.
Система 12-річного циклу тварин, яку ми знаємо сьогодні, з’явилася приблизно у 4 ст. до н.е. Цей календар використовувався в Китаї й пізніше поширився на інші країни Східної Азії, такі як В’єтнам, Корея та Японія.
Східний календар – це система, що поєднує 12-річний цикл тварин, 10-річний цикл стихій та чергування активних і пасивних років (ян та інь) і складається з кількох ключових компонентів:
1. Цикл із 12 тварин
Щороку змінюється тварина, яка представляє рік. Вони йдуть у чітко визначеному порядку:
Наприклад:
2. Цикл із 10 років і п’ять стихій
Крім тварин, кожен рік пов’язаний із певною стихією, яка змінюється в чітко визначеному порядку:
Стихії змінюються кожні два роки:
Це утворює повний цикл стихій, який триває 10 років.
Наприклад:
3. Чергування інь та ян
Кожен рік має свій характер, що залежить від парності року:
Наприклад:
Кожна тварина також має свою «інь» чи «ян» природу:
4. Повний 60-річний цикл
Поєднання тварин, стихій та інь/ян утворює повний цикл із 60 років. У цьому циклі кожна тварина проходить усі п’ять стихій.
Наприклад:
5. Коли починається Новий рік?
Новий рік за східним календарем починається не 1 січня, а в день другого молодика після зимового сонцестояння (21–22 грудня). У 2025 році Новий рік розпочнеться 29 січня і триватиме до 16 лютого 2026 року.
Ці комбінації утворюють повний 60-річний цикл, у якому всі можливі комбінації тварин, стихій та інь/ян повторюються.
Рік Змії повторюється кожні 12 років, але кожен раз із новою стихією. Наприклад:
Наступний рік Змії буде у 2037 році – це буде Вогняна Змія (інь).
За східним календарем 2024 рік є 4722 роком, а 2025 рік буде 4723 роком. Ця система веде свій рахунок від символічного народження Жовтого Імператора у 2697 р. до н.е.
У 2024 році розпочався новий 10-річний цикл стихій із роком Дерев’яного Дракона (ян), який триватиме до 28 січня 2025 року. З 29 січня 2025 року розпочнеться рік Дерев’яної Змії (інь).